29 Aralık 2009

The Blair Witch Project (1999) - Blair Cadısı


Sinemakulturu Puan: 8.1/10

Yorum:Korku filmlerinde belki de yeni bir anlayışın oluşmasına sebep olanThe BlairWitchProject(Blair Cadısı) tamamiyle amatörce yapılmış düşük bütçeli bir filmdir .22.000 dolara mal olan film 240.5 milyon dolar hasılat yaparakGuiness Rekorlar Kitabına girmiştir. İlk kez 1999 yılındaSundance Film Festivali'nde seyirci karşısına çıkan film sinema severlere o zamana kadar yaşamadıkları bir deneyimi yaşatıyordu.
Film adeta bir pazarlama harikasıydı.Filmin Cannes Film Festivali'nde yayınlandığı gün her yerde başrol oyuncularının kayıp olduğu afişler asılmıştı. Ayrıca dünyaca ünlü film sitesi IMDB'de dahi oyuncuların kayıp ya daölü oldukları yazıyordu. Promosyonda da yönetmenler ve prodüktörler tarafından bulunan izlerin gerçek olduğu söyleniyordu. Böyle bir ortamda yayınlanan film Burkittsville, Maryland yakınlarında bir ormanda Blair Cadısı efsanesini araştıran 3 öğrencinin yerel halkla röportaj yapıp ardından ormanda efsaneyi araştırmaya gidişlerini anlatıyor.

1785 yılında Elly Kedward isimli şahıs bölgedeki birkaç çocuğu kaçırarak kanlarını içmiştir. Bölge halkı tarafından cadılıkla suçlanan şahıs soğuk bir kış zamanı köyden kovularak ormana ölmesi için gönderilir. Sonraki yıl Kedward'ı suçlayanlar teker teker ortadan kaybolurlar.

Lanetten şüphelenen halk korkarak bu ismi bir daha anmazlar. Ama yeni insanlar kaybolmaya devam eder. Bahsi geçen kara tepede lanetli yer olarak anılmaya başlanır.
Tamamen öğrencilerin kamera çekimlerinden ibaret olan filmin etkileyiciliği doğallığından kaynaklanıyor. Gerçek anlamda korku hissini yaşatan sahnelerde oyuncuların korkuları da gerçek. Çadırdayken gece dışardan gelen çıtırtı, uğulltu gibi sesler yönetmen ve birkaç arkadaşı tarafından oyuncuların haberi olmadan yapılmışlar. Ayrıca çadıra gece yapılan baskında senaryoda yazılı değilmiş. Ormanda yolunu kaybettikten sonra gittikçe sinirleri gerilen oyuncular arasında gerginlik ve atışmaların bir çoğuda gerçek. Yönetmen bu gerçekçiliği yakalamak için oyunculara her geçen gün daha az yemek vermiş.

Bu gibi örnekleri göze alınca belki yapım ekibinin sadist olduğunu düşünebilirsiniz ama işin bu raddeye gelmesi açısındanda büyük önem taşıdığı kesin. 10 yıl sonra baktığımızda filmle ilgili birçok bilgiye ve perde arkasına ulaşsakta filmin etkileyiciliği aynı şekilde sürüyor. Ayrıca lanetin gerçek olduğuna inananlar hala var.

Korku sinemasında yeni bir çığır açan ve günümüz filmlerinde de etkisi görülebilen bu kült filmi her korku severin izlemesini tavsiye ederim.

Resmi sitesi:http://www.blairwitch.com/

Fragman:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder